Log ind og få hurtig adgang til alle online medlemsfordele, eller ret dine data.

Indtast cpr.nummer (uden bindestreg)

Indtast adgangskode Hjælp til log ind »
DMNyheder og arrangementerNyhedsarkivDM: Nedsæt genoptjeningskravet og indfør moratorium

DM: Nedsæt genoptjeningskravet og indfør moratorium

05. september 2012

DM har den senere tid plæderet for, at dagpengeperioden skal forlænges for dem, der er i risiko for at falde ud af systemet, samt for at genoptjeningsperiode skal sættes ned. Nu giver den tidligere overvismand Torben M. Andersen medhold.

Af Gitte Grønnemose Butler

I Børsen i går udtaler professor og tidligere overvismand, Torben M. Andersen, at regeringen bør justere dagpengeformen. Han forslår, at der indføres en automatisk regel, som forlænger dagpengeperioden i dårlige tider, og som forkorter den i gode tider. Desuden mener han, at regeringen bør forkorte den periode, som det tager at generhverve retten til dagpenge.

Dobbelt straf
En forkortelse af genoptjeningsperioden er netop et af de krav DM har til regeringen.

”Det er fuldstændig absurd, at regeringen i en tid som denne både vil fastholde halvering af dagpengeperioden og fordobling af genoptjeningsperioden. Det er en dobbelt straf for de ledige, der helt uforskyldt er havnet i ledighed i en tid med lavkonjunktur”, siger Ingrid Stage.

Umenneskelige konsekvenser
Den tidligere overvismand har også et forslag om at gøre længden af dagpengeperioden afhængig af konjunkturudviklingen. Det vil sige, at man lemper lidt i dårlige tider, og strammer op i gode tider omkring.

Det synspunkt kan DM tilslutte sig.

”Jeg har overfor regeringen foreslået et moratorium og dermed sætte tiden i stå og udskyde falddatoen for dem, der nu er i risikozonen. For DM handler det om 645 medlemmer, der er ved at falde ud af dagpengesystemet. Og det er helt umenneskeligt, hvilke konsekvenser det har for de mennesker” siger Ingrid Stage. Og tilføjer

”Regeringens nyligt lancerede initiativer for ledige er prisværdige, men er desværre lidt for uambitiøse, hvis der virkelig skal gøre noget for de ledige akademikere. Der skal tænkes langt større, fx ved at udvide videnpilotordningen betydeligt og ved at indføre orlovsordninger for erfarne akademikere, der indebærer, at en erfaren medarbejder tager efteruddannelse og giver plads til en ledig, der kan fungere som vikar”, mener Ingrid Stage.