DM: Universiteterne skal have reelt selvstyre
22. december 2009
Hvordan kan videnskabsminister Helge Sander (V) på den ene side love fuldt selvstyre til universiteterne, når han på den anden side til stadighed vil regulere på et forholdsvist lille område som kravet om gruppeeksamen?
Det er blot ét af de spørgsmål, DM (Dansk Magisterforening) står ubesvaret tilbage med efter sidste uges artikel og leder i Politiken, hvor Helge Sander slår fast, at ”tiden nu er kommet til fuldt selvstyre for Danmarks universiteter”.
Formand for DM, Ingrid Stage, forstår ikke ministerens dobbeltspil, hvor han siger noget, men foretager sig noget helt andet. Særligt efter, at evalueringspanelet, der skulle kigge universitetsloven fra 2003 efter i sømmene, har kritiseret Danmark for manglende medbestemmelse og forskningsfrihed.
”Han fastholder forbuddet mod gruppeeksamen, men undlader i samme ombæring at sikre en bedre medbestemmelse og forskningsfrihed, selv om evalueringspanelet netop har påpeget et behov for ændringer i loven”, siger Ingrid Stage.
Hun understreger, at netop detailreguleringen, som for eksempel kommer til udtryk i forbuddet mod gruppeeksamener, er genstand for evalueringspanelets kritik.
”De har netop påpeget behovet for mindre politisk og ministeriel detailregulering og langt større selvstyre. Derfor er det for så vidt glimrende, at Helge Sander siger, at tiden er kommet til fuldt selvstyre for universiteterne. Vi mangler bare endnu at se det ført ud i livet”, siger Ingrid Stage, formand for DM.
Læs mere:
dm.dk/forskningsfrihed