Fundraising
Aldrig har der været afsat så mange økonomiske ressourcer til udviklings- og omstillingsarbejde på såvel nationalt som internationalt plan. Tendensen er klar: organisationers ordinære driftsgrundlag må suppleres med forskellige former for ekstern finansiering. Det kan imidlertid være svært at overskue "tilskudsjunglen", ligesom mange organisationer heller ikke strategisk er gearet til den nødvendige opmærksomhed på feltet.
Indhold og udbytte På kurset får du en praktisk indføring i fundraisingens begreber, metoder og teknikker.
På kurset arbejdes med:
- screening af projektidéer og aktuelle trends
- gode værktøjer til idé- og konceptudvikling
- en række konkrete fundraising-redskaber
- hvilke typer projekter, donorerne efterspørger
- hvilke organisationsformer, donorerne efterspørger - om sponsorering og partnerskaber
- EUs støttestrukturer
- opstilling af budget og finansieringsplaner
- de mange støtteordninger, der findes samt adgang til databaser, infopoints m.v. inden for området.
Målgruppe Kurset henvender sig til alle, som arbejder med fundraisingopgaver i Danmark eller EU, eller som skal i gang med det.
Form Formen er en vekslen mellem oplæg, eksempler og cases. Alle deltagere har på forhånd mulighed for at indsende en kort beskrivelse af éneller flere projektidéer.
Underviser Lotte Jensen, indehaver af projektudviklingsog fundraising-firmaet Up Front Europe og medejer af Up Front Net - et virtuelt netværk for projektinteresserede og fundraisere.
Tid og sted
Jylland
Forår
9/3, 10/3 2010
Alle dage kl. 9-16
Pris (ekskl. moms)
Medlemmer: 7.450 kr., andre: 9.100 kr.
Tilmeldingsfrist Jylland
Forår 10. februar 2010
Kursusnummer Jylland
Forår 101020541